שיקום הפה

 
 
כאשר חסרות בפה שיניים – לא מדובר רק במפגע אסתטי, אלא גם בקושי לתפקד כראוי (למשל שיבוש ההגייה והדיבור וקושי לאכול), וגם נוצר נזק שעלול לסכן את השיניים הבריאות הסמוכות למקור המפגע. לכן חשוב לא להזניח ולפעול בהקדם כדי לשקם את הפה. שיקום הפה יכול לכלול אלמנטים כמו שתלים, כתרים, גשרים ותותבות.
 

ההשפעה על בריאות השיניים והפה

 
כאשר קיים חוסר בשיניים כתוצאה מחבלה, הזנחה בהיגיינת הפה שהובילה לנשירת השניים או כל סיבה אחרת שהיא, קיים עומס רב על השיניים הבריאות. השיניים הבריאות ממלאות את תפקידן וגם מפצות לכאורה על השיניים החסרות, אך בגלל העומס הכבד שמופעל עליהן, הן עלולות להיחלש, להתנדנד ובסופו של דבר לנשור.

מעבר לעומס, יתכן והשיניים יזוזו עם הזמן ויקבלו הטיה מסוימת, כך שייווצר עיוות במיקום השיניים. עיוות זה עלול ליצור קושי משמעותי בניקוי השיניים ושמירה על היגיינת הפה. בעקבות זאת עלולה להיווצר עששת או גרוע מכך – יווצרו מחלות חניכיים. כמו כן עלולים לצוץ לחצים בשרירים ובמפרקי הלסת שיובילו לקושי בפתיחת הפה וחוסר נוחות משמעותית.
 

כל השיטות לשיקום הפה

 
כדי להשלים את החסר קיימים שחזורים קבועים, כגון כתרים וגשרים, וגם שחזורים נשלפים כגון תותבות חלקיות או שלמות. למרות שהבחירה בשתלים היא המצב האידיאלי, לעתים המצב הבריאותי, איכות וכמות העצם וכן התקציב העומד לרשות המטופל אינם מאפשרים לבחור באופציה זו, ואז בוחרים בתותבות.

כתר הוא שחזור קבוע של כותרת השן ומתבצע במקרים בהם השן הטבעית איבדה הרבה מהחומר שלה, או לאחר טיפול שורש. לעומת זאת, גשר הוא תותבת חלקית קבועה, שמשלים חוסר בשן אחת או יותר, והוא נתמך על ידי השיניים הסמוכות ליד אזור החוסר.

תותבת חלקית נשלפת יוצרת מעין תחליף מלאכותי לשיניים בלסת חסרת שיניים, ונאחזת בשיניים הקיימות בפה בעזרת ווים גמישים. זהו מכשיר שניתן לשלוף מהפה כדי לנקות ולחזק אותו ואת השיניים הטבעיות, ולאחר מכן מוחזר לפה.

התותבת המלאה
משמשת במקרים של לסת מחוסרת שיניים כתחליף מלאכותי לכל השיניים, ומשחזרת את האסתטיקה והתפקוד של השיניים.

 
במרפאה של ד"ר אמיר וד"ר ערין מטפלים בכל השיטות, וישמחו להעניק לכם טיפול מסור. מעוניינים לקבל תוכנית טיפולים בהתאמה אישית לשיקום פה? התקשרו: 072-3267116.